DAF ve tanımlama bİlgİlerİ

Bir tanımlama bilgisi web sitesindeki sayfalarla birlikte gönderilen ve tarayıcınız tarafından bilgisayarınızın sabit sürücüsüne kaydedilen küçük bir metin dosyasıdır. Ayarlarınızı ve tercihlerinizi hatırlamak için tanımlama bilgilerini kullanırız. Tarayıcınız aracılığıyla tanımlama bilgilerini kapatabilirsiniz.

ABD merkezli bir şirket olan Google da "Analytics" hizmetinin parçası olarak web sitemiz aracılığıyla tanımlama bilgileri yerleştirir.

Lütfen unutmayın:
T
anımlama bilgileri bilgisayarınızdaki özel bilgileri okumak veya parolaları engellemek için kullanılamaz. Virüsler veya truva atları gibi bilgisayarınıza bulaşamaz. Tanımlama bilgileri tamamen güvenlidir ve 1990'lardan bu yana neredeyse dünyadaki TÜM web sitelerinde herhangi bir sorun olmadan kullanılmıştır.

Tıklama davranışı ve ziyaret verileri

Web sitemizle ilgili olarak genel ziyaret verilerini saklarız. Bu sürecin parçası olarak bilgisayarınızın IP adresi, tüm kullanıcı adları, sayfanın açılma zamanı ve tarayıcınızın gönderdiği veriler gibi bazı veriler kaydedilebilir ve ziyaretçinin ve web sitemizdeki tıklama davranışının istatistiksel analizi için kullanılabilir. Bu veriler, web sitesi kullanımının optimize edilmesi için de bize yardımcı olur.  Bu verileri mümkün olduğu kadar anonimleştirmeye çalışıyoruz. Bu veriler üçüncü taraflara açık değildir.

Web sitesi analizi için tanımlama bilgileri.

Ziyaretçilerin web sitemizi nasıl kullandığını izlemek ve bu konuda raporlar almak için Google'ı kullanıyoruz. Bilgisayarınızın adresini (IP adresi) de içeren bu bilgiler Google'a aktarılır ve Google tarafından Amerika Birleşik Devleti'nde bulunan sunucularda saklanır. Daha fazla bilgi için Google gizlilik politikasını ve özel Google Analytics gizlilik politikasını okuyun.  Google bu bilgileri, web sitemizin nasıl kullanıldığını izlemek, web sitesiyle ilgili bize rapor sunmak ve kampanyalarının etkililiği hakkında reklam verenlerine bilgi sağlamak amacıyla kullanır. Yasal olarak zorunda kalırsa veya üçüncü taraflar Google adına bilgileri işlemekle görevlendirilirse Google bu bilgileri üçüncü taraflarla paylaşabilir. Bu konuda hiçbir etkimiz yoktur. Elde edilen bilgilerin diğer Google hizmetlerinde kullanılması konusunda Google'a izin verilmemiştir. Sitemizin ve siteyi barındıran sunucunun teknik olarak izlenmesinde (trafik hacminin, CPU'nun, bellek ve ağ kullanımının ölçülmesinin yanı sıra hata ayıklama gibi etkinlikleri içerir) NewRelic yazılımını kullanıyoruz.

Diğer harici taraflardan tanımlama bilgileri

Sayfalarımızda, bilgileri sosyal medyada yani Facebook, LinkedIn, YouTube ve Twitter'da promosyonunu yapabileceğiniz veya paylaşabileceğiniz düğmeler bulunur. Bu düğmeler Facebook, LinkedIn, Youtube ve Twitter tarafından sağlanan bir kod kullanılarak yerleştirilmiştir. Bu kod ile yerleştirilen dosyalardan biri de tanımlama bilgisidir.  Düzenli olarak değiştirilebilen Facebook, YouTube, LinkedIn ve Twitter gizlilik beyanlarını okuyarak bu şirketlerin bu kodu kullanarak işledikleri kişisel verilerle ne yaptığını öğrenebilirsiniz.

Sitemizi ziyaret etmek için bu harici tanımlama bilgilerini yerleştirmemize izin vermeniz gereklidir. Birçok harici şirket için izin vermeme seçeneğini kullanabilirsiniz, böylece ilgili sağlayıcıdan gelen tanımlama bilgilerine artık izin verilmez. Bunu aynı anda birkaç reklam veren için http://www.youronlinechoices.com/ adresinden yapabilirsiniz. Sitede bu tanımlama bilgilerinin ne amaçla kullanıldığını da okuyabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızın sadece ziyaret etmekte olduğunuz siteden tanımlama bilgileri almasını onaylayacak şekilde tarayıcınızı ayarlayabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını tarayıcınızın yardım işlevini kullanarak öğrenebilirsiniz.